בין אימון משפחתי להדרכת הורים

השבוע קרה הבלתי יאומן! האם והבת מילאו את המשימה עליה סיכמנו! פעם ראשונה אחרי שלושה חודשים! בבת אחת הבנתי את ההבדל בין הדרכת הורים לאימון משפחתי! " עדכנה אותי ע. מאמנת משפחתית בתחילת דרכה.

אל תתבלבלו, ע' היא אשת מקצוע ותיקה עם ידע רב. היא יועצת חינוכית ומאחוריה 10 שנות נסיון בהדרכת הורים. כל עצה שלה שווה זהב, כך יעידו כל המשפחות שהדריכה כל השנים בהצלחה רבה. השנה היא השתתפה בקורס אימון משפחתי בהנחייתי כדי להרחיב את ארגז הכלים המקצועי שלה.

אלי היא הגיעה כדי לקבל הדרכה (סופרוויז'ן) ובאחד המפגשים דנו בדילמה שהייתה לה לגבי תהליך לווי אם ומתבגרת בת 17, במטרה לשפר את מערכת היחסים ביניהן: האם והבת לא עומדות בהתחייבות למלא משימות שבועיות שקיבלו על עצמן.

במפגש ההדרכה בדקנו יחד מה מונע מהן לעמוד בהתחייבויות, והתברר שהמאמנת היתה האחראית הבלעדית לקבוע אילו משימות על האם והבת למלא, בהתאם לנושא המפגש והידע המקצועי שלה. בנוסף, המאמנת הפכה ל"כבאי" שתפקידו לכבות את השריפות ולפתור קונפליקטים שהופיעו חדשות לפרקים. יחד, הגענו למסקנה כי מתוך רצונה העז לעזור ונסיונה המקצועי רב השנים, חזרה לחבוש את כובע היועצת ומיהרה לתת פתרונות. בדרך, שכחה את כובע המאמנת המשפחתית. במפגש הסופרוויז'ן חשבנו על כלים אימוניים שרכשה בקורס האימון המשפחתי שיוכלו לשמש אותה, היא תפסה את הראש ואמרה: "נכון! איך שכחתי..."

חלק מהכלים, עליהם חשבנו, עזרו לה בפגישה עם האם ובתה. התוצאה כפי שכבר הבנתם, היתה מפתיעה. קפיצה מהירה לפתרונות ועצות טבעית ומאפיינת מאמנים בתחילת דרכם, והרגל ארוך טווח של ייעוץ והדרכה מקשים עוד יותר על מאמנים לעזור למשפחות המגיעות לאימון למצוא בתוכם את הפתרונות המתאימים להם, בהתאם לידע ומודלים התיאורטיים שהמאמנת תעביר להם. חשוב שע' תמשיך להשתמש בכל הידע המקצועי שרכשה עם השנים, ותשלב אותם בתוך מודל האימון המשפחתי. מכיון שע' לא באה מעולם האימון, ולא חוותה אימון אישי בעצמה, הצעתי לה להשתמש בגישה האימונית ובכלים החדשים שלמדה גם בחייה הפרטיים, עם שני בניה, כדי לחוות בעצמה מה עובד עבורה. "אבל אני לא מרגישה שום בעיה עם הבנים שלי..."

כדי לתת לה טעימה מהגישה האימונית, סיפרתי לה על הדרך שבה תכננתי את הבילוי עם נכדי בחופש הגדול:

1. חשבתי מהם הערכים שלי הרלוונטיים לנושא:

חוויות משפחתיות – אני מאמינה שחוויות משותפות מהנות מחזקות את הקשר המשפחתי ובמשפחה שלי אנחנו משתדלים לצבור חוויות כאלה. חיפשתי פעילויות חוויתיות ומהנות לנו.

למידה – כן, תתפלאו... אני אוהבת ונהנית ללמוד. יעידו אילו המכירים אותי, שכל חיי אני לומדת. חשבתי שהחופש הגדול הוא הזדמנות מצוינת לי ולנכדי ללמוד דברים חדשים ומגוונים בדרך שונה מבית הספר.

כבוד לכולם – חשוב לי לכבד את הצרכים והאופי של כל אחד מבני המשפחה. אני מודעת לתחומי העניין של נכדי, למשך הזמן שהם יכולים לשהות בכל סוג של פעילות ואפילו לזמני האוכל שמתאימים להם. ניסיתי למצוא פעילויות עם הפעלה לילדים, בתחומים שעשויים לעניין אותם הכוללות גם שימוש במסכים וסרטים.

העצמה ומודעות עצמית – להעצים אנשים, זה חלק מהזהות המקצועית שלי כמאמנת. כשהגדרתי לעצמי מה תפקידי כסבתא, העצמה ומודעות עצמית היו חלק בלתי נפרד הסבתאות. בעבר היינו יחד ב"מסע אל תוך עצמי" ב"מהותי" וכך, גם בקיץ שחלף, היה לי ברור שאחפש פעילות עם מסרים דומים.

2. ניסיתי לדמיין את החופש גדול המיטבי שלי עם נכדי (סוג של חזון קטן):

בחלומי מזג האויר היה נעים, בלי לחות מעיקה. בדמיוני לא היתה צפיפות או רעש. במילים אחרות נורבגיה. כשהתעוררתי נזכרתי שאנחנו בארץ ישראל, עם טמפרטורות גבוהות, לחות ו.. המון תלמידים בחופשה. 3. הגדרתי מטרה: לחוות עם נכדי פעילויות מהנות ומעשירות, במקומות ממוזגים, ולא מאד צפופים.

4.. תכננתי פעילויות, בדקתי תאריכים, גייסתי עם בעלי, תאמתי עם ההורים ו...זה מה שיצא:

א. הצגה בתיאטרון הבימה "הדוד אריה" עפ'י סדרת ספרים אהובים ב. מוזיאון הילדים בחולון – התערוכה "בעקבות החייזרים" שעסקה בסטיגמות ודעות קדומות. ג. מוזיאון הטבע החדש באוניברסיטת תל אביב – זכר למורה למתמטיקה שהייתי, עם כבוד למדע

ד. החוויה האולימפית – תערוכה עם מסר לנחישות והתמדה

ה. גוליבר - הצגה אינטראקטיבית מלווי במשקפי VR בתיאטרון גשר (אני מודה שפעילות זו היתה רדודה יותר מהאחרות שבחרתי).

"מה לקחת היום מפגישת ההדרכה?" שאלת את ע'

"לא לקפוץ לפתרונות" היא ענתה בחיוך.

כשנפרדנו בברכת שנה טובה היא אמרה שדבר ראשון שתעשה כשתגיע הביתה הוא לתכנן את חופשת סוכות הקרבה.

אם אתם עוסקים בייעוץ או הדרכת הורים ורוצים להרחיב את ארגז הכלים שלכם, קורס אימון משפחתי יעשיר אתכם מאד.

ואם אתם עוסקים באימון אישי או משפחתי, ותיקים או בראשית דרככם, אשמח ללות אתכם בכל התלבטות או דילמה .

מעניין אתכם לדעת ממה הנכדים שלי נהנו? אחד מהם נהנה מאד מהביקור במוזיאון הילדים בחולון, השני בהצגה גוליבר. שניהם הסכימו שהשניצל של סבתא היה מוצלח.

Recent Posts
Archive
Follow Us
  • Facebook Basic Square

ציפי קוברינסקי - פתרונות אסטרטגיים להפרעת קשב / טל׳: 0545-333180 /zipi.kobrinski@gmail.com