לספר בעבודה שיש לכם הפרעת קשב, כן או לא?

הרבה מהמבוגרים שמגיעים אלי לקליניקה מתלבטים אם לספר בראיון העבודה שיש להם הפרעת קשב. אחרים עסוקים בשאלה האם לשתף את המנהלים או העמיתים שלהם לעבודה בהפרעת הקשב שלהם. ההתלבטות שלהם מובנת בשל הפרשנות שניתנת להפרעת הקשב, והתייחסות אליה.

הפרעת הקשב נתפסת בעיני הקהל הרחב כגורם מפריע בדרך למצוינות. מנהלים הנמדדים על סמך התוצאות, מטילים ספק ביכולתם של עובדים עם הפרעת קשב לעמוד במשימות עם לוחות זמנים קשיחים. הם שזמנם יקר והעומס עליהם רב, חוששים מעומס נוסף הכרוך בניהול עובדים עם קשיים ומסרבים להיכנס לתפקיד המטפל שלא הוכשרו אליו.

אפילו עמיתים לעבודה, מביעים חשש מהקושי לעבוד בחברת אנשים עם הפרעת קשב בשל חוסר אחריות, זלזול וקוצר רוח. אין זה פלא שעובדים חוששים לדווח על הפרעת הקשב מחשש שלא יתקבלו לעבודה או יפוטרו.

תפיסות אילו הרווחות בציבור, נגזרות מחוסר הבנה וידע על משמעות הפרעת הקשב ובעיקר בחוסר מודעות לתרומה הייחודית של האנשים עם הפרעת קשב לעולם העבודה. תרבות ארגונית המתייחסת אל הפרעת הקשב כאל תכונה, בעלת היבטים חיוביים ושליליים, יכולה לשנות את התמונה.

אכן, יש לאנשים עם הפרעת קשב קשיים אופייניים, המהווים חסמים למצוינות בעבודה כמו: תחושת מסוגלות נמוכה, קושי להתחיל משימות, דחיינות והימנעות אך רבים מהם מפתחים לעצמם עם השנים דרכים עוקפות שאין לאחרים. חלקם למדו לקבל החלטות מהירות, לפני שיאבדו את הריכוז מה שמעניק להם יתרון ניהולי. אחרים למדו לפרק פרויקטים גדולים לתתי יעדים וקביעת לוחות זמנים קשיחים באופן מלאכותי – כך שיעמדו במטרה. ויש מהם, אפילו, המצליחים לדלג מעל הקושי בקריאת מסמכים באמצעות אסטרטגיות משלהם. ארגונים יכולים להפיק תועלת מרובה מאנשים שפיתחו אסטרטגיות אלו ומהחשיבה הבלתי שגרתית שלהם.

להפרעת הקשב יש גם מאפיינים חיוביים. לחלק לא מבוטל מהאנשים עם הפרעת הקשב יש נכונות גבוהה ואומץ לקחת סיכונים והם בעלי רמות אנרגיות גבוהות. בזכות הדמיון המפותח והיכולת לראות תמונה רחבה הם אנשי חזון אידיאליים. הם מתפקדים במיטבם בסביבה משתנה המתאימה לעידן הנוכחי. הספונטניות שלהם והחשיבה מחוץ לקופסה עשויות להיות נכס בלתי מבוטל למקום עבודתם. בעלי הפרעת קשב וריכוז אמנם מוסחים בקלות מגירויים חיצוניים, אך כאשר הם עוסקים בדבר בו יש להם עניין רב, הגירויים החיצוניים כאילו נעלמים, והם יכולים להגיע בקלות לרמת ריכוז גבוהה במיוחד ולהתמקד בצורה יוצאת דופן בדבר בו הם עוסקים למשך זמן רב.

הפרעת הקשב אינה מעידה על רמת האינטליגנציה והיכולות של העובד ויש ביניהם בעלי רמת מסוגלות גבוהה. רבים מהלוקים בה, למדו עם השנים לפתח מנגנוני פיצוי לקשיים המעכבים מה שעוזר להם להגיע לאפשרויות תעסוקה מגוונות. אולם, הם נתקלים בעולם תעסוקה שאינו מאמין ביכולותיהם.

ההחלטה לשתף אודות הפרעת הקשב יכולה לפגוש מנהלים קשובים ופתוחים, שחלקם אף מודעים ליתרונות היחסיים של הלוקים בהפרעה ותאפשר להם לתרום מיכולותיהם ובאותה מידה הם יכולים להיתקל בתרבות ארגונית שאינה מודעת ובשל כך אינה פתוחה לנושא, וחבל.

אבחון הפרעת קשב הינו אבחון רפואי ואין זה מתפקידם של המנהלים לקבוע אם לעובדים יש הפרעת קשב, אין הם צריכים לקחת עליהם את האחריות ובוודאי שלא נדרש מהם לגלות יכולות טיפוליות! אבל כלים ניהוליים המותאמים לחסמי המצוינות של הפרעת הקשב, יכולים להעלות באופן משמעותי את תרומתם להצלחת הארגון.

Recent Posts
Archive
Follow Us
  • Facebook Basic Square

ציפי קוברינסקי - פתרונות אסטרטגיים להפרעת קשב / טל׳: 0545-333180 /zipi.kobrinski@gmail.com