הפתעת קשב וריכוז ליום האהבה


לעולם לא אשכח את הרגע הזה שבו העזתי, לראשונה, להביע את דעתי באנגלית בפני אולם גדול מלא משתתפים.

כן, אני מודה שהאנגלית שלי לא משהו, ומעולם לא חלמתי שאעז לדבר, שלא לדבר על להרצות, באנגלית.

זה קרה לפני שש שנים, כשנסעתי בפעם הראשונה לכנס של ארגון chadd בארצות הברית. התפתיתי לנסוע כדי להקשיב להרצאה של ריצ׳ארד לאבוי מומחה בעל שם עולמי בתחום לקויות הלמידה והפרעת הקשב, שהרצאתו ״כשהאסימונים נגמרים״ באינטרנט הפכה לאחת הנשמעות ביותר בתחום.

באותו הכנס, השתתפתי בסדנה שעסקה בזוגיות, כאשר אחד מבני הזוג הוא בעל הפרעת קשב.

הפסיכולוגית שהנחתה את הסדנה, הסבירה מהם הקשיים העלולים לפגוע בזוגיות, בשל הפרעת הקשב. המשתתפים שיתפו בקשיים מחייהם, והפסיכולוגית הציעה דרכים להתמודדות עם הקשיים. הבעל מתארגן לאט ובגללו תמיד מאחרים? כדאי שתיסעו במכוניות נפרדות. האשה דוחה תשלומי חשבונות? תחשבו מחדש על חלוקת התפקידים או שאולי תיכנס לתפקיד המזכיר האישי שלה...

אם נודה על האמת, הפרעת קשב וריכוז של אחד מבני הזוג היא אתגר לא פשוט לזוגיות. לרוב, התנהלות בן הזוג הלוקה בהפרעה נתפסת כזלזול בקשר וחוסר אחריות. חלוקת המטלות לא תמיד שוויונית מה שגורם לאחד מבני הזוג להרגיש שכל הנטל מוטל על כתפיו. כאשר הלוקה בהפרעה הוא גם אימפולסיבי, נאמרים לא אחת דברים שהוא מצטער עליהם. בגלל הקושי לווסת רגשות, חלק לא קטן מהלוקים בהפרעת הקשב מעצימים כל קונפליקט מה שהופך כל מחלוקת לדרמה. אני מודה שחלק ניכר מהטיפים שנתנה הפסיכולוגית בסדנה היו מאד הגיוניים, אלא שאני הרגשתי שאני לא יכולה לשתוק ולא להביע את דעתי בנושא.

קצת לפני שהסדנה הסתיימה, העזתי והרמתי בביישנות את היד וביקשתי לדבר, התנצלתי בפני קהל המשתתפים על האנגלית שלי שאינה טובה דיה ו... דיברתי.

״אני נשואה לבעל עם הפרעת קשב״, סיפרתי. ״וגם לי, כמוכם, היו המון תלונות על דרכי ההתנהלות שלו. התרגזתי כשהוא שכח את מה שהבטיח, לא הבנתי למה כל כך קשה לו כשהוא רעב. התעצבנתי כששאלתי משהו באמצע תכנית בטלוויזיה הוא בכלל לא שמע אותי, או יותר גרוע, משתיק אותי בקוצר רוח. ולא הבנתי איך רעש נפילת חפץ שאני מפילה (משהו שקורה לי לא מעט) מקפיץ אותו. ועוד ...

אבל עליית המדרגה במערכת היחסים שלנו היתה כשהתעוררתי יום אחד והבנתי שאני מרוויחה ואפילו נהנית מהפרעת הקשב שלו. החל מרגע זה, הפסקתי להתלונן ומציאת הפתרונות למה שקודם כל כך הרגיז אותי, הפכה להרבה פחות מעיקה״.

באולם השתררה דממה, והפסיכולוגית שאלה אותי בתדהמה מה אני מרוויחה מהפרעת הקשב של בעלי.

״אם זה היה תלוי בי, הייתי נכנסת למיטה כל ערב בשעה 22.00 , רואה טלוויזיה או קוראת ספר. בזכות בעלי, יש לי מעט מאד ערבים שגרתיים כאלה. בזכות האנרגיה שלו אני נהנית מאינספור הופעות, קונצרטים והצגות. (אגלה לכם סוד, לחלק מהם הוא הולך לבד, כי אני לא עומדת בקצב שלו). הפרעת הקשב, גרמה לו עם השנים לשנות ולהרחיב תחומי עיסוק ולהגדיל את תחומי התעניינות שלו. מה שהופך את חיינו למעניינים ומגוונים, ולעולם לא משעממים. כשאני מתייעצת אתו, הוא תמיד מאיר את עיני בנקודת מבט שאף אחד אחר לא אמר לי. כשהפסיכולוגית ציינה שהאנגלית שלי לא רעה בכלל ומה שחשוב הוא שכל המשתתפים הבינו את נקודת המבט המיוחדת שלי, התרגשתי וקיבלתי אומץ להמשיך.

"מרגע שעשיתי לעצמי את הרשימה, הרגשתי שקל לי יותר להתמודד עם האתגרים של הפרעת הקשב, ובמקום להתלונן מצאתי עצמי מחפשת יחד אתו פתרונות. להפתעתי הרבה, מהיום בו עשיתי לעצמי את הרשימה גיליתי שבעלי דוחה פחות את מה שהבטיח, ומגלה יותר שליטה עצמית, אפילו כשהוא רעב".

כתיבת רשימת הרווחים מהפרעת הקשב של בן הזוג משמעותה התייחסות יותר קלילה לקשיים, כפי שמציע דר' האלוול , מומחה ידוע להפרעת קשב בארצות הברית. לדבריו, לא מדובר בהפרעה (Disorder), אלא בתכונה המעצימה את הרגשות השליליים המתלווים לקונפליקטים הזוגיים. פרופ' בארקלי, הפסיכיאטר הנחשב היום מוביל בנושא הפרעת קשב, הוכיח במחקריו כי הרגשות השליליים מחמירים את הפגיעה בתפקודים הניהוליים של מי שלוקה בהפרעת קשב. עצם כתיבת רשימת הרווחים מייצרת אוירה נעימה המלווה ברגשות חיוביים המשפרים את אותם התפקודים הניהוליים של הלוקים בהפרעת הקשב, מה שמבטיח פחות קונפליקטים ודרמות מיותרות.

טור האנשים שהצטופף לשוחח איתי אחרי הסדנה גרם לי להבין שני דברים:

  1. יש עניין בהתייחסות שלי להפרעת הקשב, וחשוב שאביע אותה בכל מקום למרות מכשול השפה. (זו גם הסיבה שהחלטתי להשקיע מאמץ בשיפור האנגלית שלי עם הצוות המקצועי של המרכז לאנגלית ברמת החייל).

  2. אני אוהבת את בעלי כמו שהוא ונהנית מהתכונות המיוחדות שלו, חלקן הן בזכות הפרעת הקשב שלו!

יש לכם בן/בת זוג עם הפרעת קשב וריכוז? הפתיעו את עצמכם לקראת יום האהבה הקרוב,

כתבו לעצמכם מה אתם מרוויחים ממנה.

יום אהבה שמח לכולכם!

Recent Posts
Archive
Follow Us
  • Facebook Basic Square

ציפי קוברינסקי - פתרונות אסטרטגיים להפרעת קשב / טל׳: 0545-333180 /zipi.kobrinski@gmail.com