הורים לילדים עם הפרעת קשב: גם לכם נמאס לשמוע עצות מכולם?


לפני שבועיים שיתפתי את חבריי בפייסבוק בכך שחזרתי לנהוג, לאחר תקופה ארוכה בשל פריצת דיסק. רונן לין, אחד המאמנים להפרעת קשב שאני מעריכה במיוחד (למרות שמעולם לא פגשתי אותו פנים מול פנים), שאל אותי מהי התובנה שלי מהאירוע.

תשאול נכון, יודע מי שעוסק באימון, הוא אחד הכלים העוצמתיים ביותר של מאמן. לדעת לשאול את השאלה הנכונה בזמן המתאים. יש שאלות מעצימות, יש שאלות להרחבת התמונה, יש שאלות המכוונות להעמיק מחוייבות, יש שאלות המאתגרות את קו המחשבה ועוד ועוד.

שאלתו של רונן, כך אני מבינה היום, היתה הנעה לפעולה וגרמה לי לצאת מההתעסקות רק בכאב. מהיכרותי את המקצועיות של רונן, לא יכולתי לשלוף תשובה בנאלית או לנופף בסיסמאות כמו: למדתי להעריך את מה באמת חשוב בחיים...

היום מצאתי את התובנה שלי מהאירוע! בחודשיים האחרונים אני שומעת אינסוף עצות מאנשים טובים, שאכפת להם ממני:

שלא תעזי להסכים לזריקה בגב רק זריקה בגב תעזור לך ולרוב רק אחת לא מספיקה. רק לא ניתוח, זה לרוב לא מצליח! הניתוח יכול להציל אותך! ניסית כירופרקט? רק שיאצו עוזר! התעמלות במים זה הפתרון! לשחות חזה לא טוב לגב! התחלת פילאטיס? דיקור? תנוחי הרבה ותקשיבי לגוף! הכי חשוב זה להפעיל את הגוף וללכת.

ואז מגיע השוס: אני מקוה שאין בדעתך לחזור לרוץ! זו את שעשית לעצמך נזק!

ככל שאני פוגשת עוד אנשים אני מקבלת עוד ועוד עצות. מה אומר לכם? זה מ ע צ ב ן !!! למרות שאני יודעת שלכולם יש כוונות טובות, נמאס לי לשמוע ולהסביר... מצטערת, כשכואב לי וקשה אני מאבדת את הסבלנות.

הדרך שבה אני נקטתי כדי להתמודד עם החלמתי הייתה לבחור רופא בעל נסיון, מקצוען שהמליצו עליו, אמפטי ו...לסמוך עליו! (תודה דר׳ ישראל וויס על היחס והמקצועיות).

כשהוא המליץ על פיזיותרפיה, נקטתי באותה השיטה. בחרתי במי שנסך בי ביטחון במקצועיות שלו, בעל ניסיון עשיר שקיבלתי עליו המלצות. ואז... החלטתי לסמוך עליו!

כדי להתמודד עם ים העצות ואפשרויות הטיפול, הבנתי שמישהו צריך לעזור לי לנהל את ההחלמה ולקבל החלטות על פי ניסיונו המקצועי.

מרגע שהחלטתי שהרופא והפיזיותרפיסט הם האנשים הנכונים (כל אחד בתחומו), הפסקתי להתעצבן ועניתי בסבלנות לכל בעלי העצות שרצו בטובתי: ״ תודה, אתייעץ עם הרופא או הפיזיותרפיסט שלי״.

פתאום הבנתי שיש לי הזדמנות להבין איך מרגישים ההורים שמגיעים אלי מבולבלים ואובדי עצות. האינטרנט מציע אינסוף פתרונות, חלקם סותרים זה את זה. אנשים סביבם, מלאי כוונות טובות, לא מפסיקים לתת להם עצות ואפילו להאשים אותם. הם, שמתמודדים יום יום עם קשיים שאחרים לא ממש מבינים, שעושים מאמץ אדיר ואין להם פריבילגיה להרים ידיים. דוקא הם זוכים לא פעם בביקורת ולמבטים מאשימים.

ניסיתם טיפול הומאופטי? ריטלין זה סמים! מה עם טיפול באומנויות? רכיבה טיפולית? תראפיה במים? זה הכל רגשי! הילד צריך טיפול! ואז, גם להם, מגיע השוס:

הצבתם גבולות בבית? אתם לא קשוחים מידי? אולי זה בגלל שאתם כמעט לא בבית?

את דרך ניהול ההחלמה שלי, אני מציעה גם לכם, הורים לילדים עם הפרעת קשב. בחרו לכם את האיש הנכון שיעזור לכם לנהל את ההתמודדות עם הפרעת הקשב.

ברשת יש המון המלצות לפתרונות שחלקם מעולים וחלקם שרלטנים. הרבה אנשים טובים שמחים להשיא לכם אינסוף עצות שיכולות לעצבן אתכם, ויש אפילו שיגרמו לכם להרגיש אשמים...

אני מציעה לכם לא להתפתות לפתרונות פלא ולא להפוך את ילדיכם לשפני נסיון! קחו אחריות והפכו אתם למנהלי ההתמודדות עם הפרעת הקשב, והיעזרו באיש מקצוע שיעזור לכם. אל תתפשרו! בחרו במישהו מקצוען בתחומו ובעל נסיון. בידקו המלצות של הורים אחרים והעדיפו בעל מקצוע שיגרום לכם להרגיש שהוא מבין אתכם. ואז... תסמכו עליו!

בדרך זו תתמודדו טוב יותר עם ים העצות ועם רגשות האשם המיותרים.

למי שתוהה, ממה נובעת הערכתי הרבה לרונן לין, המאמן להפרעת הקשב שמעולם לא פגשתי, אסביר שרונן היה מייעץ מדי פעם בפורום תפוז להפרעת קשב ADHD, אותו אני מנהלת. העצות שלו היו תמיד מועילות ודברי הטעם שלו הוצגו תמיד באופן מעניין במיוחד.

אבל האמת, שיש סיבה נוספת. רונן הוא חבר שלי בפייסבוק. הוא מעולם לא מתפאר בהישגים המקצועיים שלו הוא פשוט משתף בחייו האמיתיים. רונן הוא אחד האנשים שמקיים את המשפט ״נאה דורש ונאה מקיים״! רציתי לכתוב : "walk the talk" אבל רונן לא הולך, הוא תמיד רץ...

תודה רונן על ההשראה ועל הקריאה לפעולה!

Recent Posts
Archive
Follow Us
  • Facebook Basic Square

ציפי קוברינסקי - פתרונות אסטרטגיים להפרעת קשב / טל׳: 0545-333180 /zipi.kobrinski@gmail.com