ילדים עם הפרעת קשב וריכוז. האם הם משקרים יותר?


״בדרך לפגישה עם מנהל התיכון, הבהרתי לבתי כמה חשוב שנדבר רק אמת״ סיפר לי שגיא (שם בדוי) ״כשהגענו, לקח לו עשר דקות לעלות על השקרים שלה... הוא שאל אותה אם היא עמדה בהבטחתה לשפר בסמסטר האחרון את הציונים, לא להחסיר ולא לאחר והיא אמרה שכן. המנהל פתח את המחשב ותוך דקה הוא הראה לה 42 איחורים ו 30 חיסורים , איך היא העיזה לשקר לו, ועוד לידינו? ואחרי שהזהרתי אותה? מה היא חשבה לעצמה? ״ ״זו כבר הפעם השלישית שאני תופסת את הבת שלי, בת ה-12, גונבת ממני כספים ומשקרת לגבי זה. אמנם מדובר בסכומים של כמה שקלים בודדים, אבל מבחינתי זה לא משנה. מה שמפריע לי מאוד זה לא רק הגנבה, שבעיני זו עבירה חמורה, במיוחד בין כותלי ביתי, אלא השקרים לגבי זה.״ שיתפה אותי קרן (שם בדוי) שהרגישה מאוכזבת מהתנהגותה של בתה. אלו רק שתי דוגמאות מתוך עשרות רבות של סיפורים ששמעתי מהורים לילדים לקויי קשב וריכוז. בכל פעם עולה מחדש השאלה: האם ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז משקרים יותר מאחרים? שקרים הוא אתגר שרבים מההורים מתקשים להתמודד אתו מתוך הנחה שילד בגיל בית ספר אמור להפנים את הקודים המוסריים של החברה בה הוא חי. לתחושתם,השקרים של ילדיהם מעידים על חוסר אחריות וזלזול בכבוד ההורים. שימוש בשקרים, מסתבר, מעיד על התפתחות תקינה של הילד. ילדים בגיל בית ספר מבינים את מהוה השקר ואת היותו נוגד את המוסר החברתי. עם זאת, סיבות שונות מובילות ילד לשקר כמו הרצון להתחמק ממטלה, כאשר הציפיות מהם גבוהות מדי עבורם או כאשר אין להם הסבר להתנהגותם. ילדים בעלי הפרעת קשב לכודים באוסף של ציפיות מהסביבה שאינה תואמת את הקשיים שלהם. השקרים מהווים עבורם דרך מילוט מהתמודדות עם מטלות קשות ועם החוויה של ילד טיפש המאכזב את הוריו. הם מתביישים לחשוף את הקשיים והשקרים עוזרים להם להסתיר את היותר שונים. התנהגותם לעיתים אימפולסיבית וה״שוטר הפנימי״ שלהם לא מתפקד כראוי בשל הקושי לחזות את הצפוי. לרוב הם לא מוצאים צידוק להתנהגותם והם משתמשים בשקרים כדי לצאת מהמבוכה. בגיל ההתבגרות קבוצת החברים הופכת למשמעותית במיוחד. מתבגרים לקויי קשב וריכוז נוטים להיות בעלי דימוי עצמי נמוך בשל ריבוי הכישלונות המשולב בחסך של תחושת הצלחה, מה שגורם להם להיות מושפעים יותר מלחצים חברתיים במסגרת המאמץ להיות מקובל. לחצים אילו לצד הצורך בריגושים עלולים לגרום להם לחצות גבולות כדי לזכות בהערכת החברים ולהשתמש בשקרים כדי לתרץ את התנהגותם. עם הזמן, השקרים הופכים להרגל. ככל שהם מרבים להשתמש בשקרים ההורים כועסים יותר ויותר, משקיעים אנרגיה מרובה בחקר האמת מה שמספק לילדים ריגוש שעלול להלהיב אותם. (לקויי קשב מכורים לעיתים לריגושים). אם נזכור שברוב המקרים לילדים עם הפרעת קשב יש הורה אחד לפחות הלוקה בהפרעה. הקושי בוויסות הרגשות קיים אצל ההורה ולא רק אצל הילד, מה שמעצים את הדרמה. למרות שהשימוש בשקרים אינו חריג, תפקיד ההורים הוא למזער את התופעה. לשם כך עליהם לשים דגש על מקור הבעיה ולא על הסימפטום. איך ניתן למזער את תופעת השקרים אצל ילדים עם הפרעת קשב וריכוז?

  1. עידוד אמירת אמת: הורים נוטים לכעוס כאשר הילד משתף אותם בהתנהגות שאינה נאותה או כישלון. הכעס הוא לגיטימי ואמור להעביר לילד מסר שדרך זו אינה מקובלת על הוריו. אך במקביל, חשוב לומר לילד שאתם מעריכים את האומץ שלו לספר להם את העובדות.

  2. התאמת הציפיות ליכולות של הילד: היו מודעים למגבלות הילד הן הלימודיות והן ההתנהגותיות ואתגרו אותו באופן שהוא יוכל לעמוד באתגרים, לשפר את דרכו ולהצליח.

  3. דוגמה אישית: בידקו את עצמכם, עד כמה אתם משתמשים בשקרים "לבנים"? המודעות להשפעה שלכם על השקרים של הילד תעזור לכם להפחית בשימוש. ויתור על מושלמות (פרפקציוניזם): זיכרו כי גם אתם וגם ילדיכם אינם מושלמים וכך לא תיצרו ציפיות שאינן ריאליות. אל תתביישו לשתף את הילדים בטעויות שלכם, כך הילדים לא יהססו לשתף אתכם כאשר הם טועים.

  4. טיפוח סביבה בטוחה: תנו לילדים להרגיש שדעתם חשובה לכם ועמדתם בעלת משמעות. סביבה פתוחה, קשובה וגמישה מונעת שימוש במניפולציה ושקרים.

  5. פרופורציות: אל תהפכו לחוקרים פרטיים המתמקדים בהוכחת האמת. חקירות אינטנסיביות מסיטות את מירב האנרגיה לשקרים ולא לסיבות שהובילו אליהם. השתדלו להימנע מדרמות מיותרות והביעו את עמדתכם באשר לשקרים באופן נחרץ אך אסרטיבי.

  6. מודעות לקשיים: הקפידו לבדוק עם עצמכם מדוע הילד חושש מאמירת האמת? האם הוא מתבייש? מושפע מלחצים? אינו מודע להתנהגותו?

  7. תגובות מידתיות: האם השתמשתם בעונשים שאינם תואמים את ההתנהגות? האם הילד מפחד מתגובתכם אם יאמר את האמת? התאימו את התגובות שלכם לחומרת ההתנהגות ולקשיים הספציפיים של ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז.

כדי לחנך ליושר והגינות, עלינו להקשיב, גם כאשר האמת אינה נעימה, ולהגיב באופן שלא יזמין את הילד להשתמש בשקרים. הילדים ילמדו מהתגובות אם ההגינות משתלמת או שאולי כדאי להם לשקר כדי להגן על עצמם.

Recent Posts
Archive
Follow Us
  • Facebook Basic Square

ציפי קוברינסקי - פתרונות אסטרטגיים להפרעת קשב / טל׳: 0545-333180 /zipi.kobrinski@gmail.com