המדריך ליום קבלת תעודות

לקראת יום קבלת התעודה רבים המבקרים את ההורים המתמקדים בציונים הנמוכים של ילדיהם ואת ההורים הפרפקציוניסטים שלא מסתפקים בציון שהוא פחות מ-100.

רוב ההורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז, שאני פוגשת, שמים את הדגש על ההצלחות של ילדיהם ומקפידים לתת להם חיזוק חיובי. הילד קיבל ציון גבוה במתמטיקה? הוא יזכה לשמוע כמה הוא חכם, ציון גבוה באנגלית? הוריו יתייחסו לכשרון המולד לשפות.

מה יסיק הילד מהחיזוקים החיוביים הללו?

המסקנה המיידית שלו תהייה שההצלחה נובעת מהכישרונות אתם נולד.

בהמשך, כאשר הילד ייתקל בקושי הוא יניח כי אין לו את הכישורים או את היכולות המתאימות להתמודד עם האתגר. חלק מהילדים יבחרו להימנע מסוג כזה של אתגרים ואחרים אף יסתירו את הקושי כדי שהסובבים אותם לא ישנו את דעתם עליהם - מה שימנע מהם קבלת עזרה.

חיזוקים חיוביים חשובים לבניית הערך העצמי ובטחונו העצמי של הילד אך חשוב לייחס את ההצלחות שלו למעשים ולפעולות בהם נקט, ולא לכישרונות שניחן בהם.

דר' קרול דווק, חוקרת בתחום הפסיכולוגיה והמוטיבציה האנושית, באוניברסיטת הארוורד, מבחינה בספרה "כוחה של נחישות" בין אנשים הנוטים לחשוב בתבנית חשיבה מקובעת ביחס לכישרונותיהם לבין אלו שתבנית החשיבה שלהם מתפתחת. תבנית חשיבה מקובעת, על פי דר' דווק, יש לאנשים המשוכנעים שהכישרונות שלהם קבועים. יש הטובים בחשבון, יש המוכשרים בספרות וכדומה. אנשים אלו יהיו עסוקים בלהוכיח את עצמם בהתאם לכישוריהם.

תבנית חשיבה מתפתחת, לשיטתה של דווק, יש לאנשים המאמינים שיכולותיהם להיבנות ולהתפתח עם השנים. אנשים אלו, יפיקו לקחים מכל כישלון ומכשולים בדרך לא ירפו את ידיהם.

דר' דווק אינה עוסקת בשאלה איזו מבין תבניות החשיבה נכונה, אלא בהשפעת תבנית החשיבה על המוטיבציה להשקיע מאמץ ולהצליח. המסקנה המתבקשת ממחקריה של דר׳ דווק היא שרצוי לעודד אצל הילדים תבנית חשיבה מתפתחת והיא תגרום להם להתמודד בעתיד עם אתגרים ולא להרים ידיים.

כיצד תפתחו אצל הילדים תבנית חשיבה מתפתחת?

אל תסתפקו בחיזוקים חיוביים אלא הביעו עניין בדרכי הפעולה שעזרו לילד להצליח. אם תבדקו עם הילד מתי ואיך הוא התכונן למבחנים במקצוע שהצליח בו - הוא יהיה עסוק בבחינת הפעולות שלו כמו חלוקת הזמן לכל נושא, תרגול נכון ועוד. אם תשאלו מה עזר לו לשמור על רמה גבוהה במקצוע מאתגר, הוא יחשוב על ההתמדה, הגשת העבודות בזמן וכו'. כך הילד ילמד לייחס את ההצלחה לעצמו ולא לגורמים חיצוניים מה שיעלה את תחושת המסוגלות ואת המוטיבציה להמשיך בדרך שהועילה לו.

יום קבלת התעודות הוא הזדמנות מצויינת לפתח אצל הילדים תבנית חשיבה מתפתחת, לחזק את המוטיבציה שלהם לעתיד. הביעו הערכה למאמצים שלהם ולהשקעה, ואל תשכחו להתעניין בפעולות שהניבו הצלחות. הביעו אמונה ביכולתם ליישם את הפעולות הללו גם במקצועות בהם לא הצליחו. אל תפסיקו לעודד את ילדיכם, החמיאו להם על תכונותיהם הטובות - אבל את ההצלחות שלהם השתדלו לייחס לדרכי הפעולה שלהם.

Recent Posts
Archive
Follow Us
  • Facebook Basic Square

ציפי קוברינסקי - פתרונות אסטרטגיים להפרעת קשב / טל׳: 0545-333180 /zipi.kobrinski@gmail.com